Cost per year?

    • Gold Top Dog

    Cost per year?

     To feed your dogs?  List how many dogs, sizes, breeds, and jobs if they have one.  I just read on a sled dog site that I should expect to pay $300/year/dog.  That sounds crazy to me.  I'm paying that in about 3 months, maybe 4.  Well, since I switched completely to raw. 

    I think mine stands around this.

    2 dogs, 40 pounds & 75 pounds, huskies, part time sled dogs, $160/month based on $40/week in meat.

    Holy Hannah!  Thats almost 2 grand a year!  don't tell my mom....lol

    • Gold Top Dog

    2 dogs, 60 and 75 lbs eat 2.5-3 cups of food per day each.  Coke has no job (companion dog and intermediate obedience skills), Kenya does rally, obedience, agility and probably herding soon, also runs w/ DH.  ~$45/bag Caniadae or NV, I don't think a bag lasts quite a month so we'll say 18 bags a year =  $810, $405/yr per dog.  They also get eggs, cottage cheese, canned fish, and marrow bones, but usually as treats or supplements, not every day.

    • Gold Top Dog

    1 dog, 44 lbs, mixed, job=cat lookout.  last 12 months was $280 in commercial food. 

    • Gold Top Dog

     Thanks Lies, and cat0.  I guess I should say, please list how you feed as well.  The two of you already did, but I noticed I didn't request that info.  So...dry, canned, homecooked, raw etc?

    • Gold Top Dog

    I probably spend around 750-850 dollars a year on food (Solid Gold and random meats) on 3 dogs. Brown and Tar are Labs. Brown is 85 lbs., and Tar is 80 lbs. Grey is a BC mix who weighs 95 lbs. They have no jobs...those bums lol.

    • Gold Top Dog

    That seems awfully low for the sled dogs. But then again, I think that we sometimes over think our food choices for dogs.

    I spend a lot of food for my 3 dogs. Right now Dakota is getting special order food at $35 for a 12 lb bag (sigh). That 12 lb bag will last about 2 weeks. I haven't quite worked out the aussies food yet. I'm playing around with their diets but in general I spend about $50 every month for them (mostly because Neiko needs to eat so much)

    • Gold Top Dog

     Julie, I was thinking it was low for sled dogs too, but most of the mushers I know feed a fairly low grade dry food, and perhaps aren't factoring in the supplements?  I'm not sure.  They also buy the food in bulk, as in by the skid rather than per bag so that cuts costs.

    • Moderators
    • Gold Top Dog

     hmm for us I would think over $500 per year in kibble, probably about $75/yr canned tripe, $30/mo in meat, and $10-12/mo in green beans and sweet potatoes (buy them at the farmer's market $8/25lbs!)  Guesstimating on the meat and veg.

     @ $1055 for a 105 lb jobless mutt Big Smile

    He gets a few hours a day of activity as a base and at least once a week more than that

    • Gold Top Dog

    Do you *really* want to know?

     

    One 20-ish lb dog who is pretty active. She has the job of learning competitive obedience, rally-o,  and being my constant companion (literally, comes to work, flies on a plane, goes shopping, etc etc).

     

    Premade raw, $3 a day. 

    • Gold Top Dog

    I have 8 Ridgebacks.

    2 retired Champions , therapy dogs

    3 companion dogs just hanging around the house kind of glad to cuddle and play kind of guys

    3 pups , showing confimation.

    Jazz 12.5 years , 76 pounds 2.5 cups Barking at the Moon

    Miranda 10 years 85 pounds 2.5 cups

    Kota 8.5 years 79 pounds 2.5 cups  Barking at the Moon

    Phelan 8 years 85 pounds 2.5 cups

    Mtzee 8 years 78 pounds 2.5 cups

    Dreamer 22 months 72 pounds 3 cups 2 xs a day

    Caine 22 months 65 pounds 2.5 cups 2 txs a day

    Zion 13 months 84 pounds 5 cups 2 xs a day

    Every one who does not have a specific food gets Exceed, the Sam's club version of the old Euk formula shiney coats, great stool and wonderful weight on this feed 44 pounds for 24.00

    Barking at the Moon is a grain free feed , 15.00 for 4.5 pounds.

    We go through one bag of EACH every week, at home we use 15 pounds of treats for training a week. that's another 11.00 then you have the 8 pounds of frozen chicken wings a week 10.00 , the 3 pounds of frozen chicken feet 6.00

    At shows I add liver treats and cheeses 20.00   so I think my  math says 320.00 a month not really that bad !!  I have a couple of dogs that could be a few pounds lighter but ...so could I....

    Bonita of Bwana

     

    • Gold Top Dog

     Karen, you seem to be right around where I am per dog.  But you feed Kibble too?  I guess we're pretty equal as far as pounds of dog goes.

    Jennie, That is exactly why I don't do premade...but then I have about 80 pounds more dog than you.  I'd be feeding about 13 bucks a day!

    Bonita, I only wish I could get chicken wings for 1.25/pound.  I'd live on them myself.  LOL.  I can get necks and backs for that and occasionally legs.

    • Gold Top Dog

    Emma being the only dog, and being so small, is the only reason I can do that, LOL. Feeding more than one dog or a big dog would probably end up being cost prohibitive.

     

    The $3 a day includes the raw patty (which is $2) plus veggies, and probably all of her supplements, at this point. It does not include treats. I'm cheapifying those, right now, by making liver brownies, dried meat pieces, and such. $10 a bag soft treats have to stop... LOL

    • Gold Top Dog

     3 Parson Russell Terriers ranging from 12.5lbs to about 14lbs. 

    They all usually eat Natural Balance Ultra Premium (right now, Cash is eating the potato and duck, but normally eats the UP)

    Approx 3 cups between all three/day. 

    One 17# bag lasts about a month. So, thats about $25/month or $300/year.  I'd say about another $100-$150 per year for treats and canned food.

    So, $400-$450/year.
     

    • Gold Top Dog

         We have 10 dogs at the moment. Nine Beagles ranging in size from 12-28lbs & one 65lb mutt. The Beagles eat anywhere from 3/4 cup - 2 cups daily for the larger ones. Rations are not exact tho, and are tweaked according to activity level, weather, body condition. The mutt normally eats 2 cups daily.

         The dogs go through two 37.5lb bags of food per month, on average. I do supplement with raw, but it's very cost prohibitive for me, so have been adding more meat scraps than raw lately. Average monthly cost to feed the dogs is about $55 after tax ... but of course that cost goes up a good $20+ per month if I've been adding raw. The amount of raw I feed varies greatly, but if I only fed dog food, the cost would come out to $660 per year ... Now, if I have a litter, I'm spending probably $80 per month! My guesstimation is that I'm spending more like $1000+ on a yearly basis for their food Tongue Tied

    • Gold Top Dog

    Ready for this?  I pay $90 for Orijen that's imported into the UK.  One bag lasts 5-6 weeks, so at a guess I buy 8 or 9 bags a year.   So at a minimum, for kibble alone, I pay $720 a year.  Add onto that treats for training/agility and just being a good dog, plus food toppers (yoghurt, eggs, canned fish, cottage cheese etc), we're probably looking at close to 1000 a year.  For one active 69 lb dog, who's only "job" is agility once a week.

    Yikes.