Cost per year?

    • Moderators
    • Gold Top Dog

    Benedict
    we're probably looking at close to 1000 a year

     

    Well it's only 500 quid!  LOL we still do that conversion here in order to rationalize purchases.

    I did not include treats and his many supplements in my cost nor his Benadryl supply. Or his daily yogurt etc.  Or the ton of fish we get from a friend that makes up many of his home cook meals.  Adding in the 'extras' would put us @ $1500 I would think, easy.

    Candace, Bugsy has kibble because a) I don't know how to create a balanced diet with the stuff he can eat, and b) not being able to use poultry products puts the cost in the astronomical range.  As I struggle to find his kibble at a decent price I keep thinking of going to all home cooked.

    Just glad DH ain't reading this thread Cool

     

     

    • Gold Top Dog

    Grief....$40 per week for kibble, about the same for homecooked.....times 52 weeks.  Don't anybuddy do the math for me......I do NOT want to know.

    But, that is six german shepherds who are pretty active couch potatoes.

    • Gold Top Dog

    I'm feeding around 600 pounds of dogs. I think it costs me close to $5000 a year including the joint supplements and training treats. Mix of kibble, raw, homecooked.

    • Gold Top Dog

     It costs about $1,000 to feed Jessie, who is  60 pounds, for a year, not counting the home cooked food I add or the bully sticks and raw bones she gets. This is partly affected by the fact that she's allergic to six common ingredients in dog food, so choices are limited.

    • Silver

    I've got 4 dogs , a total of about 190 lbs.  2 small ( 12 lbs and 18 lbs ) 2 large ( 75lbs each ).  I also have 4 cats and I figure I'm spending a minimum of $60/wk between dry, canned and raw food.... NOT counting treats which is probably another $100 month.  So that figures out to be about $3100/yr = $4000/yr to feed 8 animals.  Frankly cost doesn't really concern me anymore.  I don't make a whole lot of money but my kids are grown and gone and I  don't live a very extravagant lifestyle. My animals are important to me so they get the best available regardless of the cost.  The same with my own diet.  I figure if people gave up a cup of gas station / Starbucks coffee a day and a few fast food meals a week and a lot of the junk food ( chips, soda, cookies, candy, etc... ) they normally buy for themselves when shopping.... they shouldn't have any excuse not to be able to buy the best quality foods for themselves and their pets.   Granted I don't spend my money unwisely,  I make sure I get my money's worth in quality/quantity.  I'm a label reader and am extremely picky about the foods/treats/snacks I choose to buy.  One drawback.... the more I research/learn about food , nutrition, health etc.... I find the less I have to choose from because many of the products out there just don't meet my standards of quality and health benefits / performance.

    • Gold Top Dog

    Benedict

    Ready for this?  I pay $90 for Orijen that's imported into the UK.  One bag lasts 5-6 weeks, so at a guess I buy 8 or 9 bags a year.   So at a minimum, for kibble alone, I pay $720 a year.  Add onto that treats for training/agility and just being a good dog, plus food toppers (yoghurt, eggs, canned fish, cottage cheese etc), we're probably looking at close to 1000 a year.  For one active 69 lb dog, who's only "job" is agility once a week.

    Yikes.

     

     

     

    Hmm. I recently switched from Innova to mOrigins with two JRT (14lb female and 20lb big muscular male)  they eat 11 oz per day costing me around $64/month and that is using 2% serving. But that isn't counting the marrow bones, homemade training treats (liver or chicken breast), and now I just included Bil-Jac frozen food as training treat as well (I got that idea from my agility instructor as well she also feeds mOrigins but she at times use Bil-Jac frozen food as a treat).

    So far a year, I'll be around $768+    Gasp!   With Innova with one dog, a 33lb bag would last around 5-6 months so $96 per year - not including treats. With the bigger dog in the house, I calculated it would lower to 3-4 months thus doubling the yearly cost.

    I could use HPP raw food since per serving the difference is a lot closer to Innova. There is a dollar difference per pound when comparing HPP and mOrigins.

     

    • Gold Top Dog

    Well, *if* I stick to sojo's (which seems to work best for my pack, if I would just STOP experimenting with kibble and messing up my girls!) the cost per year of:

    Sojo's Dog Mix:  $420.00

    Ground Meat:  $180.00

    So about $600 bucks per year to feed the dogs. I could add in veggie costs but they get the extra veggies of what we buy for ourselves.  For us HUMANS to eat per month is $600. 

    My pack is Gobie the minpin, 14lbs, Lexi the bichon, 22lbs, and Darby the bichon, 16lbs.

    The smaller 2 eat 2/3rds cup a day and Lexi eats 1 cup per day of the mix/meat.

    ETA:  I didn't figure in the cost of Missing link which is $18 every 3 months, and DGP at $40 every 3 months.   $232/yr.

    Ouch! LOL Stings a bit when you look at it all together, doesn't it?

    Nah! They're worth every penny

    • Bronze
    huskymom

     To feed your dogs?  List how many dogs, sizes, breeds, and jobs if they have one.

    Cost: exorbitant - but hey, they are poodles ;)

    2 toy poodles - combined weight 17lbs.
    Jobs: Pillow princess and Door Watcher

    Food: home-cooked + canned + kibble

    I worked out a year or two ago, that the home-cooked food (allowing for cooking/power + supplements) came to about $1 per day per dog. Since then, meat prices have increased substantially here ... :(

    They get commercial food as well these days, so I feed less home-cooked overall.
    But, allowing for $1/day/dog (price increases, extra supps, treats etc.) is probably still about right.
    Added to that is cost for canned (at $2.40 per can) and kibble (roughly $10-12 per kg, as I have to import/airfreight).

    I arrive at an estimated cost of $2.75 per day for 2 toy dogs - i.e. around $1,000 per annum.