Where do you buy your dog's food?

    • Gold Top Dog

    Where do you buy your dog's food?

    Petco/Petsmart, feed store, pet supply store, online....  Where do you order or go to buy your dog's food?
     
    How much are you paying and if ordering how much is shipping?
     
    • Gold Top Dog
    The grocery store:)

    I also buy canned foods at local pet stores, or order them through the health food store, on occasion. I haven't ordered food, online, yet. I do want some of Canine Caviar's beaver and some of their deer tripe, though.....
    • Gold Top Dog
    Petco, Sensible Choice - 36.99 + tax / 40 lbs

    or feed store, Canidae - 28.99 + tax / 40 lbs
    • Gold Top Dog
    Purina One Senior for Buck and Purian One weight control for KayCee and Honey and off hand i can not tell you how much either one is.  Get the 20 bag for Buck and I am thinking  around $15, and the 37 pound for the girls and I am think something $27.   BUT then I spend a fortune on ground turkey, calf liver,  chicken hearts, livers, gizzards, etc, cans of salmon, cans of mackeral, fresh fruits and veggies, cans of unsalted veggies, etc, etc for them.  I get it all at my gorcery store or Walmart
    • Gold Top Dog
      The feed store; I rotate the Eagle Pack Holistics; she's starting on Duck now; $23 for a 17lb. bag but I print the coupons online and save $2.  She also gets canned; Nature's Variety, Wellness, and Eagle from the feed store; I order Tripett online.
      Her lunch frequently comes from the grocery store; today it was a tilapia filet sauteed in olive oil. I wish we had a Petco as I've heard they carry Natural Balance and sometimes TWO.
    • Gold Top Dog
    We get our TO from the Mom and Pop pet food store in town. We get 33lbs for $54, that lasts us amonth. If you go to the TO site, shipping is free and price is comprable. :)
    • Gold Top Dog
    Feed store.  One 33 lb. bag EP Holistic Chicken & Rice - $45.  Lamb & Rice is about $2or $3 less. Today, Max finished the last bit of the bag that he started on July 7 - so it looks like a bag is going to last him almost 3 months.  That's not too bad.

    Joyce
    • Gold Top Dog
    I'm really lucky to have a small pet supply store less than a mile from my apartment. Timberwolf Organics is about $8 for a 4lb bag. The rest of their food comes from the grocery store (meat babyfood, canned pumpkin, plain yogurt).
    • Gold Top Dog
    I get their solid gold at pet supplies plus, and when i am in Chicago, I go to Kriser's for their food.
    • Gold Top Dog
    I get Ella's T.O. from a local, small health petfood store along with some of her RMBs. I get her raw from the grocery store, soon from a butcher.
    • Gold Top Dog
    I have several pets to buy food for, some with special needs, so I go wherever I can get what they need.  That includes Petsmart, Walmart, a local pet supply store, and various websites.  The price varies, but I generally limit myself to dry foods that are under $2/lb., and canned foods no more than $2 per large can.
    • Bronze
    [:)]Nutro Natural I get from a Tractor Supply Store, [:)]Caindae from a local specailty store , Drs Foster and Smith on line.
    • Gold Top Dog
    I get my dog and cat foods where I work [:D][:D][:D][:D] AT COST! Plus, I have a whole BIG catalog to choose from and several distributors. We are now carring Eagle Pack, Natural Balance, Merrick, Innova, Cal. Nat. and will soon expand a bit and possibly carry a couple more lines. HE HE HE, I love receiving day!
     
    I get my EP Natural (50lb breeder pack) for  $30.00
    • Gold Top Dog
    I buy Nutro Natural Choice Large Breed Adult Lamb and Rice at Petco, averaging $36 for a 40 lb. bag. If on sale or I have a coupon, I can sometimes get it for as low as $32.

    eta: Just bought some today, 9-30-06, with the petpals card, for $30.99. $30.99/40 lbs =  77 cents per pound. Of course, some may consider that overpriced.
    • Gold Top Dog
    Right now I get Timberwolf Organics from a local pet store for $6 + tax for a 4lb bag.  I also get Nutro wet pouches from Petsmart for about $0.89ish each.