NicoleS
Posted : 5/31/2009 5:16:39 PM
My big source of confusion, as I mentioned somewhere above, is cereal. We eat a lot of it --sometimes 3 or 4 boxes a week, depending -- so when each flavor comes in a different size from the other, as well as each kind coming in at multiple sizes, it makes it confusing. Frosted flakes are usually more oz than say cocoa puffs, but the frosted flakes at the large size are on sale, but it's really not worth it since the coupon will be worth more if I wait for the small size to go on sale, but it's a different sale for each size -- blech. I don't even like the 5/$10 sales anymore on cereal since it's about 2 bowls' worth, I'd rather pay $2.50/box for 4 bowls' worth or something. And is frosted flakes really a better deal at more oz than captain crunch? Drives me nuts. But even without kids we go through a lot of cereal.
Which brings me to another thing. The dollar store really isn't a good deal on most things. It's good if you want a little amount, cheap, but for most things it's more than the grocery store! But people think since it's *only* $1 it's "cheap"
I admit to feeling defeated to pay full-price for brownie mix the other day, but I needed it for something. That saddened me to not have any at home and be at the mercy of the grocery store charging twice what I needed to pay.
I actually tend to buy generic on a number of things -- for which there are no sales or coupons -- when I *have* to get something. Sometimes even with coupons it's cheaper to get generics. I only go to the grocery store that I do, because they sell national brands, store brands and a cheaper "valu time" brand that for "most" things is just fine. If I go the other store that barely has generics, then I usually end up paying more in the end, overall, unless there are sales and coupons on every single thing I buy,
Sigh. I wish I could move more towards reusable things than disposable -- like paper towels -- but sometimes it's nice to just be able to clean something and toss it. My favroite thing in the universe are the lysol wipes for cleaning and I'm sure I overspend on them compared to using something else to clean, but by golly, I need to enjoy myself sometime :)