mudpuppy
Posted : 12/10/2007 10:35:03 AM
those numbers I posted were based on a complicated estimate of getting a certain number of cups of food of a certain number of calories per cup out of each bag and are not direct estimates of kcal/dollar, just "relative compare the cost of foods" numbers. Here's an easy way to estimate food relative costs for the math-challenged: We'll do it for Science Diet Natures Best chicken formula:
look on the bag for kcal/kg. It's 3683 kcal/kg
The biggest bag they sell is 40 pounds. Google for a pounds to kg converter, and you get 18.1 kg per big bag. So multiple 18.1 kg by 3683 and you get 66,662.3 kcal per bag. A big bag costs $37.99 on petfooddirect right now, we'll assume you can get it locally for that price. So you just divide 66,662.3 kcal by $37.99 and you get 1754.7 kcal/dollar spent.
Let's try it for Orijen adult: you get 1134 kcal/dollar spent. A little more costly than SD, but the ingredients are FAR superior.
Nutro max adult: you get 2096 kcal/dollar spent. Much more economical than SD, and the ingredients are slightly superior.
Candidae: you get 2197 kcal/dollar spent. Hands-down the most economical food with nice ingredients available.