wondering about cost comparison

    • Gold Top Dog

    wondering about cost comparison

    Now, both TO and Innova are grain free, right? Both I know are excellent foods. However, TO seems to be priced very high in comparison to Innova. Comments? Explanation?
    • Gold Top Dog
    Innova EVO is grain free, Innova isn't. Innova is cheaper than EVO. EVO is close in price to the Timberwolf formulas:

    Innova EVO - $43.99/28.6 lbs = $1.54/lb
    Timberwolf Ocean Blue - $51.99/33 lbs = $1.58/lb
    Timberwolf Wild & Natural - $53.99/33 lbs = $1.64/lb
    (prices from [linkhttp://www.petfooddirect.com/store/]PFD[/link])

    To know which is a better deal you'd have to compare kcals. Naturas site says EVO is 537/cup. Timberwolf doesn't post per cup on their site.
    • Gold Top Dog
    TO's wild n natural used to say it was around 475 kcal/cup (vague memory, could be wrong) on the bag.