sooner
Posted : 12/17/2006 5:39:32 PM
Innova EVO is grain free, Innova isn't. Innova is cheaper than EVO. EVO is close in price to the Timberwolf formulas:
Innova EVO - $43.99/28.6 lbs = $1.54/lb
Timberwolf Ocean Blue - $51.99/33 lbs = $1.58/lb
Timberwolf Wild & Natural - $53.99/33 lbs = $1.64/lb
(prices from [link
http://www.petfooddirect.com/store/]PFD[/link])
To know which is a better deal you'd have to compare kcals. Naturas site says EVO is 537/cup. Timberwolf doesn't post per cup on their site.