Anonymous
Posted : 6/30/2008 4:53:30 PM
I use end cuts from the deli and watermelon for training treats. The end cuts are cheap, and my deli sold me a pound of roast beef for $0.99 cents last night. I did have to trim some fat off, before cutting the treats into small bites, but I think I spent $2 total on "treats" for Luna's agility class. Sweet!
Also, we use marrow bones as chew (like Liesje said), but I take the marrow out for my dog that puts on weight easily, and then factor that into the dogs' total calorie intake for the day.