Amy
Posted : 3/20/2007 5:15:06 PM
Maybe it's not so much as "feed less" but that the price difference isn't as great as it appears at first glance. The result is that it doesn't have to cost much more at all to feed a better food when you look at it as cost/day instead of just looking at the sticker price.
For example (to feed 1200 calories)
Purina- $17/38lbs. Feed 2.8 cups daily. Cost/day=$.30.
Kirkland- $18/40 lbs. Feed 3.5 cups daily. Cost/day= $.39
Pedigree- $19/44pounds. Feed 4.1 cups daily. Cost/day= $.46.
Canidae- $33/40 lbs. Feed 2.5 cups/day. Cost/day=$.54.
Beneful - $24/35lbs. Feed 3.7 cups. Cost/day $.63.
Innova EVO $44/29lbs. Feed 2 cups daily. Cost/day $.79.
Eukanuba $39/40#. Feed 3.4 cups daily. Cost/day $.82.
ProPlan Select $43/33lbs. Feed 2.6 cups. Cost/day=$.85.